Race #1 – MiSCA 2017 Addison Oaks

Click here to view the .pdf

MiSCA 2017 Addison Oaks MTB XC Race – 08/27/2017

MiSCA 2017 Addison Oaks MTB XC Race – 08/27/2017


Scholastic Teams

Place Team Series Points Racer Place Racer Name Racer Category
1 Brighton Area Schools 100 2 Kade Wirth Male Junior Varsity
3 Mason Verbison Male Junior Varsity
5 Colin Rondeau Male Varsity
5 Jason Nickels Male Junior Varsity
Total: 15    
 
2 Detroit Country Day School 97 5 Helisa Henderson Female Junior Varsity
6 Alyssa Reiter Female Junior Varsity
9 Jessica Min Female Junior Varsity
10 Aditi Sharma Female Junior Varsity
Total: 30    
 
3 Lake Orion Community Schools 94 4 Sienna Gibson Female Junior Varsity
17 Connor Kingston Male Junior Varsity
24 Justin Lasecki Male Junior Varsity
30 Wesley Peterson Male Junior Varsity
Total: 75    
 
4 Detroit Catholic Central 91 10 Collin Marsh Male Junior Varsity
13 Hunter Brown Male Varsity
27 Matt Persha Male Junior Varsity
29 Carson Mack Male Junior Varsity
Total: 79    
 
5 Rochester Stony Creek 88 14 Joseph Volcic Male Varsity
22 Jeremy Marciniack Male Junior Varsity
28 Maxwell Chupalio Male Junior Varsity
42 Koty Beverly Male Junior Varsity
Total: 106    

Composite Teams

Place Team Series Points Racer Place Racer Name Racer Category
1 Orange Krush 100 1 Blake Howard Male Varsity
3 Jacob Brown Male Varsity
7 Douglas Wells Male Varsity
13 Brock Howard Male Junior Varsity
Total: 24    

Male Varsity

Place Name Time Series Points Team
1 Blake Howard 01:15:05 35 Orange Krush
2 Ryan Regan 01:16:16 30 Racing Greyhounds
3 Jacob Brown 01:17:13 27 Orange Krush
4 Ryan Masters 01:19:57 24 Independent
5 Colin Rondeau 01:20:00 21 Brighton Area Schools
6 Parker Weston 01:20:09 19 Brighton Area Schools
7 Douglas Wells 01:21:42 17 Orange Krush
8 Nolan Abramson 01:22:51 15 Brighton Area Schools
9 Conor Riddle 01:25:42 13 Brighton Area Schools
10 Alex Day 01:30:13 11 Brighton Area Schools
11 Nick Scodeller 01:31:07 10 Detroit Country Day School
12 Thomas Bruen 01:31:17 9 Northville High School
13 Hunter Brown 01:38:13 8 Detroit Catholic Central
14 Joseph Volcic 01:45:18 7 Rochester Stony Creek
DNF Charlie Seymour   1 Orange Krush
DNF Beck McNulty   1 Detroit Country Day School
DNF Andrew Jackson   1 Hometown Bicycles
DNF Franklin Volcic   1 Rochester Stony Creek

Female Varsity

Place Name Time Series Points Team

Male Junior Varsity

Place Name Time Series Points Team
1 Kellen Caldwell 00:53:45 35 Huron Valley United Racing
2 Kade Wirth 00:54:56 30 Brighton Area Schools
3 Mason Verbison 00:55:17 27 Brighton Area Schools
4 Elliot Klein 00:56:25 24 Huron Valley United Racing
5 Jason Nickels 00:56:56 21 Brighton Area Schools
6 Joe Shafer 00:57:03 19 Brighton Area Schools
7 Dominic Blondeau 00:57:21 17 Main Street Bicycle
8 Jacob Rende 00:58:02 15 Huron Valley United Racing
9 Samuel Hanslits 00:58:36 13 Independent
10 Collin Marsh 00:58:47 11 Detroit Catholic Central
11 Luke Leslie 00:59:36 10 Independent
12 Tyler Paparella 01:00:19 9 Brighton Area Schools
13 Brock Howard 01:01:03 8 Orange Krush
14 Trevor Holman 01:02:00 7 Brighton Area Schools
15 Connor Kanarios 01:03:03 6 Detroit Country Day School
16 Alexander Hill 01:03:11 5 Flying Rhinos
17 Connor Kingston 01:03:21 4 Lake Orion Community Schools
18 Nick Constantine 01:03:52 3 Brighton Area Schools
19 Paul Holman 01:04:08 2 Detroit Country Day School
20 Josh Vande Berg 01:04:19 1 Brighton Area Schools
21 Sam Redman 01:04:20 1 Detroit Country Day School
22 Jeremy Marciniack 01:04:47 1 Rochester Stony Creek
23 Chris Soo 01:07:42 1 Detroit Country Day School
24 Justin Lasecki 01:08:36 1 Lake Orion Community Schools
25 Colin Ableson 01:10:59 1 Detroit Country Day School
26 Joe Henein 01:11:34 1 Detroit Country Day School
27 Matt Persha 01:11:43 1 Detroit Catholic Central
28 Maxwell Chupalio 01:12:10 1 Rochester Stony Creek
29 Carson Mack 01:12:26 1 Detroit Catholic Central
30 Wesley Peterson 01:12:43 1 Lake Orion Community Schools
31 Joergen Klakulak 01:13:36 1 Detroit Country Day School
32 William Mihalich 01:13:37 1 Detroit Country Day School
33 Connor McGeorge 01:13:40 1 Detroit Country Day School
34 Cole Jordan 01:15:26 1 Detroit Country Day School
35 Grant Alshab 01:15:37 1 Detroit Country Day School
36 Ryan Findling 01:16:54 1 Detroit Country Day School
37 Ryan Newcomb 01:17:09 1 Brighton Area Schools
38 Jonathon Fowkes 01:18:50 1 Detroit Country Day School
39 Jerry Lin 01:19:42 1 Detroit Country Day School
40 Atticus Klann 01:20:10 1 Brighton Area Schools
41 Vinay Gullapalli 01:20:42 1 Detroit Country Day School
42 Koty Beverly 01:21:32 1 Rochester Stony Creek
43 Tyler Mercer 01:25:54 1 Brighton Area Schools
44 Max Rosenthal 01:26:41 1 Detroit Country Day School
45 Akhil Puli 01:26:58 1 Detroit Country Day School
46 Kyle Lee 01:33:39 1 Detroit Country Day School

Female Junior Varsity

Place Name Time Series Points Team
1 Addison Forrester 01:06:57 35 Grand Rapids Dirt Dawgs
2 Raven Kincaid 01:06:58 30 Grand Rapids Dirt Dawgs
3 Adrian Brokenshire 01:12:22 27 Racing Greyhounds
4 Sienna Gibson 01:14:19 24 Lake Orion Community Schools
5 Helisa Henderson 01:25:03 21 Detroit Country Day School
6 Alyssa Reiter 01:25:03 19 Detroit Country Day School
7 Alexa Rondeau 01:26:03 17 Brighton Area Schools
8 Regan Abramson 01:26:31 15 Brighton Area Schools
9 Jessica Min 01:30:26 13 Detroit Country Day School
10 Aditi Sharma 01:36:18 11 Detroit Country Day School
DNF Elizabeth Vermeulen   1 Detroit Country Day School

Male Novice

Place Name Time Series Points Team
1 Hayden Fox 00:37:13 35 West Michigan Coyotes
2 Brandon Deline, Jr. 00:37:23 30 Racing Greyhounds
3 Ethan Hoevenaar 00:39:07 27 Team OWD
4 Devin Doherty 00:39:25 24 Lake Orion Community Schools
5 Eric Maxwell 00:39:58 21 Lake Orion Community Schools
6 Luke Vaden 00:40:00 19 Brighton Area Schools
7 Phillip Antal 00:41:23 17 Lake Orion Community Schools
8 Xander Constantine 00:42:40 15 Brighton Area Schools
9 Maximus Kendall 00:42:50 13 Brighton Area Schools
10 Jacob Biber 00:43:40 11 Brighton Area Schools
11 Blake Doersch 00:43:49 10 Brighton Area Schools
12 Branson Romatz 00:45:04 9 Lake Orion Community Schools
13 Tony Plummer 00:45:14 8 Brighton Area Schools
14 Matthew Gates 00:45:28 7 Brighton Area Schools
15 Michael Parmenter 00:45:40 6 Brighton Area Schools
16 Nathan Pierce 00:46:04 5 Lake Orion Community Schools
17 Benjamin Charron 00:47:38 4 Brighton Area Schools
18 Ethan Walters 00:47:53 3 Brighton Area Schools
19 Benathan Deman 00:48:25 2 Independent
20 Connor Howey 00:50:22 1 Brighton Area Schools
21 Jaden Krupp 00:50:26 1 Rochester Stony Creek
22 Jeffrey Yang 00:51:50 1 Detroit Country Day School
23 Cooper Wilson 00:52:18 1 Lake Orion Community Schools
24 Tommy Terski 01:00:42 1 Independent
25 Brian Yang 01:02:27 1 Detroit Country Day School
26 Jack Marriott 01:04:01 1 Independent
27 Arjun Janakan 01:18:52 1 Detroit Country Day School
28 Sutton Rokowski 01:38:20 1 Detroit Country Day School

Female Novice

Place Name Time Series Points Team
1 Alice Klein 00:53:40 35 Huron Valley United Racing
2 Makayla Osborne 00:57:27 30 Lake Orion Community Schools
3 Celina Zhuang 01:18:13 27 Detroit Country Day School

Male Middle School

Place Name Time Series Points Team
1 Andrew Bouwman 00:41:03 35 West Michigan Coyotes
2 Matt Redfield 00:41:05 30 Detroit Country Day School
3 Brendan Giles 00:41:44 27 Brighton Area Schools
4 Spencer Blaz 00:41:45 24 Huron Valley United Racing
5 Scott Spink 00:41:50 21 Independent
6 Drake Marine 00:42:07 19 Independent
7 Jack Eidt 00:43:11 17 Independent
8 Carson Kowalski 00:43:18 15 Huron Valley United Racing
9 Hudson Kowalski 00:43:52 13 Huron Valley United Racing
10 Dylan Zamzow-Masters 00:44:03 11 Independent
11 Jeremy Bothwell 00:44:05 10 Huron Valley United Racing
12 Jonathan Meyer 00:44:10 9 Lake Orion Community Schools
13 Alex Bojanowski 00:45:28 8 Huron Valley United Racing
14 Michael Paluch 00:45:44 7 Independent
15 Trevor Frerichs 00:45:49 6 KLM/Cold Stone
16 Ian Rief 00:45:59 5 Huron Valley United Racing
17 Hunter Bell 00:46:24 4 Brighton Area Schools
18 Gavin Van Manen 00:46:41 3 Speed Merchants Rockford
19 Garrett Clark 00:46:42 2 Independent
20 Matthew Watts 00:48:03 1 Lake Orion Community Schools
21 Thomas Kennedy 00:48:43 1 Huron Valley United Racing
22 Logan Kingston 00:48:49 1 Lake Orion Community Schools
23 Charles Metz 00:49:52 1 Detroit Country Day School
24 Jack Kozlowski 00:50:12 1 Lake Orion Community Schools
25 Daniel Wolski 00:51:19 1 Lake Orion Community Schools
26 Chase Banas 00:51:45 1 Brighton Area Schools
27 Preston Allen 00:55:00 1 KLM/Cold Stone
28 Adam Boxwalla 00:55:02 1 Detroit Country Day School
29 Trevor Paparella 00:55:03 1 Brighton Area Schools
30 Nolan Doersch 01:02:10 1 Brighton Area Schools
31 Nathan Charron 01:02:27 1 Brighton Area Schools
32 Noah Shaskos 01:03:13 1 Lake Orion Community Schools
33 James Kozlowski 01:03:51 1 Lake Orion Community Schools
DNF Jacob Howey   1 Brighton Area Schools

Female Middle School

Place Name Time Series Points Team
1 Makayla Woolhiser 00:49:06 35 Huron Valley United Racing
2 Silvia Negrut 00:49:06 30 Detroit Country Day School
3 Madeline Melody 00:49:16 27 Huron Valley United Racing
4 Sarah Milam 00:49:21 24 KLM/Cold Stone
5 Tulia Henderson 00:50:08 21 Detroit Country Day School
6 Teresa Charron 00:54:07 19 Brighton Area Schools
7 Tess McNulty 00:56:47 17 Detroit Country Day School
8 Madine Whitmer 00:57:58 15 Grand Rapids Dirt Dawgs
9 Laura Walch 00:58:51 13 Lake Orion Community Schools
10 Cecilia Whitmer 00:58:55 11 Grand Rapids Dirt Dawgs
11 Megan Harris 01:02:11 10 Racing Greyhounds
12 Audrey Brokenshire 01:07:52 9 Racing Greyhounds
DNF Bella Woolhiser   1 Huron Valley United Racing
DNF Harmony Moser   1 Independent

Upper Elementary

Place Name Time Series Points Team
1 Freida Kincaid 00:23:36 35 Grand Rapids Dirt Dawgs
2 Benjamin Milam 00:23:56 30 KLM/Cold Stone
3 Curtis Verbison 00:25:39 27 Brighton Area Schools
4 Ethan Heist 00:25:58 24 Independent
5 Kyle Schandevel 00:26:13 21 Racing Greyhounds
6 Jakub Wolski 00:26:18 19 Lake Orion Community Schools
7 Joel Bretzlaff 00:26:32 17 Huron Valley United Racing
8 Lucia Vanoplinus 00:27:23 15 Independent
9 Benjamin Lako 00:27:49 13 KLM/Cold Stone
10 Griffin Koenig 00:27:56 11 Huron Valley United Racin
11 Emma Jimenez Palos 00:29:24 10 Michigan Kids Tri Club
12 Cate Wittman 00:29:28 9 Huron Valley United Racing
13 James Meyer 00:29:33 8 Lake Orion Community Schools
14 Brett Day 00:30:35 7 Brighton Area Schools
15 Kaylyn Wisniewski 00:32:16 6 Racing Greyhounds
16 Kerrigan Kennedy 00:32:17 5 Huron Valley United Racing
17 Nicholas Whitmer 00:32:19 4 Grand Rapids Dirt Dawgs
18 Samantha Cory 00:32:24 3 Independent
19 Thomas Park 00:35:01 2 Huron Valley United Racing
20 Charlotte Rosinski 00:37:49 1 Huron Valley United Racing
21 Gunnar Koenig 00:38:36 1 Huron Valley United Racin
22 Zeke Dell 00:38:54 1 Orange Krush
23 Taylor Spilk 00:42:11 1 Independent
24 Alexander Blakemore 00:55:17 1 Team Blakemore
25 Abby Remsburg 00:57:17 1 Independent

Lower Elementary

Place Name Time Series Points Team
1 Wyatt Delvalle 00:29:44 35 Racing Greyhounds
2 Mason Hoevenaar 00:29:46 30 Team OWD
3 Chiara Vanoplinus 00:29:54 27 Independent
4 Henry Wert 00:30:11 24 Huron Valley United Racing
5 Dalia Kowalski 00:31:14 21 Huron Valley United Racing
6 Marley Marine 00:31:48 19 Independent
7 Landon Lucia 00:33:08 17 Lake Orion Community Schools
8 Miriam Bretzlaff 00:33:16 15 Huron Valley United Racing
9 Anna Giles 00:34:20 13 Brighton Area Schools
10 Jax Atisha 00:35:03 11 Independent
11 Kate Brokenshire 00:35:09 10 Racing Greyhounds
12 Jacob Blakemore 00:36:42 9 Team Blakemore
13 Ryan Hill 00:37:15 8 Huron Valley United Racing
14 Grady Kowalski 00:39:53 7 Huron Valley United Racing
15 Kevin Schandevel 00:41:24 6 Racing Greyhounds
16 Cayden Atisha 00:42:09 5 Independent
17 Keira Burke 00:48:10 4 Lake Orion Community Schools
18 Nathan Cory 00:55:12 3 Independent
19 Zavier Atisha 01:12:02 2 Independent
20 Abigail Emmerich 01:27:46 1 Independent
21 Janice Sterling 01:32:58 1 Racing Greyhounds
DNF Isaac Ruple   1 Independent